<< Sıvama Nedir? Sıvama Çeşitleri Nelerdir?  >>
 
 

Pirinç Sıvama İşlemi; Pirinç sıvamada kullanılacak malzemenin tavlı olması bakıra oranla kalınlık çap derinlik özelliklerini oldukça esnetmiştir. ürün kalınlıkları 0.70 mm ile 1.20 mm'e kadar ulaşmaktadır. Çap ise 30 cm'e çıksada derinlik en çok 15 cm.civarıdır. B uygulama aydınlatma ürünlerinde ve dekorasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır.
 
Galvanizli Sıvama ; Bu sıvama işleminde uygulamanın sonradan sıcak daldırma galvanize girmeden uygulanması gerektiği alanlarda ekonomik bir sıvama sistemidir uygulama kalınlıkları sac sıvama ile aynıdır.

Metal Sıvama;  Günlük yaşantımızda  kullanılan pek çok ürünün üretim ve imalatında kullanılan Metal Bir Diskin Kalıp Üzerine Mazgala İle Örtülme İşlemidir.

Yapılan bu işlemde insan gücü ve makinalar kullanılmaktadır. Bakır, pirinç, sac, paslanmaz ve alüminyum gibi malzemelerle imal edilmektedir. Metal sıvamada bazı kalınlık ve derinlik kriterleri vardır.

Sıvamayı  en kolay uygulama şekli alüminyum sıvama sistemidir. 3 mm. kalınlık 20 cm lik derinlikle uygulama alanında hemen hemen yapılamayan sıvanamayan ürün yoktur. Yumuşak bir ürün olan alüminyumla çalışmak çok kolaydır. 100 cm çapında diskin sıvanması mümkündür. 60 cm.derinlikte sıvama mümkündür. 3 mm.kadar sıvama mümkündür. 
 
Paslanmaz krom sıvama;

Çok sert bir malzeme olan krom paslanmaz malzeme sıvamasında belli bir kalınlık, derinlik belli bir çap sıvanabilir. Paslanmaz sıvama'da 0.50 ile 0.80 kadar geriler çaplar alüminyum sıvamada 100 cm.lere uygulanırken krom paslanmaz'da bu işlem 20 cm.e kadar düşmektedir.

Alüminyum sıvamada 60 cm.derinlikler paslanmaz krom sıvamada 20 cm.e kadar düşmektedir. Paslanmaz krom bir karışım madeni olduğu için 304 kalite paslanmaz çelik malzemede mazgala ile yapılacak sıvama çok sınırlıdır.